wtorek, 6 listopada 2012

Pralnia w domu - funkcjonalnie i inspirujące rozwiązania.


Dzisiaj zaskoczę Was tematem, gdyż będzie o pralni :-) Tak, tak, cóż można inspirującego napisać o pralni. Jeśli takową posiadacie, to jest to pewnie jedno z najbardziej znienawidzonych pomieszczeń w domu:-). 
Sortowanie ubrań, wkładanie do pralki, wyciąganie, wieszanie itd.itd. Nie wspomnę o prasowaniu:-).
Temat z pewnością u nas jeszcze niszowy, gdyż niewiele osób może sobie pozwolić, aby wygenerować w domu dodatkowe miejsce na pralnię i suszarnię, ale chodzi za mną od dawna. Znalazłam świetne inspiracje na jednym z blogów i to spowodowało, że zaczęłam szukać, grzebać dalej. Wcześnie nigdy bym nie przypuszczała że aranżowanie pralni może być równie fajne jak salonu, kuchni czy łazienki. A jedna! Przekonałam się, że może i postawiłam sobie
za cel przekonać Was o tym:-). Zobaczymy czy się uda!
A...i będzie nawet praktycznych porad! 
Zatem do dzieła! 

Najpierw kilka porad, jak podejść do planowania pralni, aby po prostu ułatwić sobie życie! W pralni wykonujemy 4 główne czynności: sortowanie ubrań, pranie, suszenie i układanie, czasami też w tym pomieszczeniu prasowanie. Zatem musimy tak je zaprojektować, aby te cztery główne czynności następowały płynnie po sobie.
W dużym skrócie:
1.Do sortowania fajnie mieć przynajmniej 3 oddzielne kosze: na rzeczy białe, ciemne i kolorowe. Ja mam dodatkowo pudełko na skarpety nie do pary. Zbieram do pudełka i jak już mam parę, to łączę. To pudełko służy mi już na etapie, kiedy skarpetki są suche:-). Do pralki wrzucam, co popadnie, aby tylko kolor i temperatury się zgadzały:-).
2. Do prania warto mieć pralkę, więc nie będę tutaj nic doradzać, bo to oczywiste:-). Natomiast kilka słów o praniu ręcznym. Mało kto to robi, ale czasami się nam zdarza, zatem jeśli mamy osobne pomieszczenie na pralnię, warto też umieścić w niej małą umywalkę, w której szybko wypierzemy wyjątkowo delikatne pranie.
3. Suszenie - jeśli nie mamy suszarki, a pewnie dużo z nas jeszcze jej nie ma, bo w Polsce to nadal luksus, musimy znaleźć jak najwięcej miejsca na suszenie. Na szczęście w naszym sklepach jest dość duży wybór suszarek stojących, takich, które można zawiesić na ścianie czy na suficie i naprawdę warto wykorzystać przestrzeń pralni na suszenie, gdyż sama wiem z doświadczenia, jak irytujące są porozwieszane mokre ciuchy po całym domu.
4. I ostania z takim głównych spraw to układanie ubrań po wysuszeniu. Jeśli mamy trochę miejsca, to warto zrobić sobie porządny blat do sortowania
i układania ubrań.

Nie traktujecie tych porad jako wymądrzania się Perfekcyjnej Pani Domu,
bo daleko mi do niej :-). Po prostu, to kilka generalnych uwag, które może przydadzą się komuś w planowaniu funkcjonalnej pralni!


A teraz przechodzimy już do moich ulubionych inspiracji. Zobaczycie, że funkcjonalne nie znaczy nudne czy brzydkie. Pralnia i suszarnia może być naprawdę najpiękniejszym miejscem w domu!

Zacznę od pralni idealnych, gdzie wszystkie meble są robione na wymiar, zabudowane. Przyznam, że jestem gorącą zwolenniczką takich zabudowanych mebli, gdyż nie tylko wprowadzają ład i porządek, ale też nadają wnętrzu spójności, harmonii. Przy takich rozwiązaniach, bardzo łatwo dekoruje się wnętrze dodatkami. W większości projektanci zalecają taką delikatność w kolorach w pralni, która sugeruje czystość, ład. Na poniższym zdjęciu tak właśnie jest.

Lovely Laundry Room


No cóż, o takiej wypasionej pralni mogę tylko pomarzyć. Ale po co ja piszę tego bloga? Przecież nie po to, aby pokazywać naszą  szarą rzeczywistość:-) Zatem oglądajcie, podziwiajcie i marzcie, a nuż kiedyś niektóre z tych wnętrzarskich marzeń się spełnią:-), a mój post zainspiruje kogoś do stworzenia właśnie takiej pięknej pralni w swoim domu.
Laundry Room Design
źródło

To jedno z moich ulubionych zdjęć. Piękne szafki, zabudowana nawet pralka
 i suszarka. Zastanawiam się tylko po co tyle tych szafek, co tam można trzymać ? Cudowna kolorowa mozaika, która pięknie dekoruje to monochromatyczne, spójne wnętrze. laundry room
źródło


Pralnia w stylu wiejskim. Mnie bardzo spodobały się szafki, zarówno kolor, delikatny ale jednak kolor
i ich faktura.  

Laundry room
źródło

Tutaj podobne szafki tylko w bardziej szarawym odcieniu. Bardzo ładne; nie podobają mi się kafelki. 

L-shape Laundry Room
źródło

Baza bardzo elegancka, klasyczna baza. Mamy białe szafki, ciemne granitowe blaty, do tego szczypta poczucia humoru w postaci ściany magnetycznej, do której przyklejamy  kartki, przypominacze i inne drobiazgi:-). Świetny pomysł!

Room with a View
źródłoI znowu propozycja dla tych szczęściarzy,  którzy mają dużo miejsca. Wyspa
 w pralni na sortowanie
 i układanie ubrań to już duży wypas. Do tego wieszaki na wysuszone koszule, czekające na prasowanie:-).

can you even imagine??? // Clean clothes go straight from the dryer to the drawer in this walk-in closet, no hamper required. Stacked machines and a built-in dresser that also serves as a folding table.
źródło
                 Multi-funkcjonalna pralnia z biurem i miejscem na wypoczynek w jednym:-). 
#loundry for my home
źródło

To pomieszczenia, a właściwie dwa pomieszczenia pokazują, jak ważne, aby pomieszczenia sąsiadujące ze sobą były urządzone z zachowaniem spójności kolorystycznej i stylistycznej. Zachwyca mnie ta ściana, która oddziela przedpokój od pralni. Wszystko idealnie zaprojektowane, po prostu piękne!

mud room/laundry room
źródło

Cheery Laundry Room eclectic laundry room
źródło


Kilka pomysłów, jak wprowadzić kolor do pralni, jeśli nie jesteśmy zwolennikami bieli i jej odcieni. Mnie bardzo podoba się pomysł z kolorowymi szafkami. 

Designed to Blend
zródło

źródłoLaundry Room traditional laundry room
źródło

Krystaliczna biel, przełamana mocnymi biało-czarnymi kaflami. 


Tym razem dodajemy koloru na ścianach, a w tej pralni też mocny kolor na kaflach. Chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na listwę przypodłogową pomalowaną na ten sam kolor co ściana. Uwielbiam to rozwiązanie. Tylko ze względów praktycznych wybieram białe listwy, bo, jak mi się znudzi kolor ściany, to nie muszę przemalowywać listew, co jest dość upierdliwe:-).
Bright Laundry Room
źródłolaundry room #laundry
źródłoA dla amatorów tapet okazuje się, że można też i w pralni:-)
Laundry #laundry #room
źródło#loundry
źródło
Jak schować to, czego nie chcemy widzieć:-) Piękna zasłonka z tkaniny! 
źródło


Kilka inspiracji, gdzie nie mamy zabudowanych mebli, ale jest bardziej artystycznie, może i bardziej ciekawie. Na pewno więcej się dzieje, jest bardziej swojsko. 
Laundry room
źródło

Utility room/laundry room
źródło
Na początku pisałam o tym, jak ważne, aby mieć dużo miejsca do suszenia i voila ! Oto kilka pomysłów na wieszaki. 

Helpful Features
źródło

#loundry
źródłoLaundry Room eclectic laundry room
źródło

I schowki oraz inne sprytne rozwiązania ułatwiające życie i wykorzystujące przestrzeń. 

Clean Laundry Room traditional laundry room
źródło

Love this laundry room! #laundry #room
źródło

źródłolaundry room mud room
źródło

Ciekawa jestem czy podobał Wam się dzisiejszy wpis ? Czy zaraziłam Was wizją posiadania takiej wypasionej pralni?:-)