środa, 25 kwietnia 2012

Skomplikowane wnętrza w filmie "To skomplikowane"„To skomplikowane” to kolejna świetna komedia zrealizowana przez reżyserkę i scenarzystkę Nancy Meyers, której dziełem są takie produkcje jak Lepiej późno niż później, o którym pisałam już na moim blogu, „Holiday”, „Ojciec panny młodej” czy "Czego pragną kobiety". Oprócz świetnego scenariusza, doborowej obsady, filmy Meyers charakteryzują się genialnymi planami filmowymi (czyli scenografią filmową J).W „Lepiej późno niż później” mieliśmy „beach house” w Hamptons, tym razem mamy dom w stylu hiszpańskiego rancha w Santa Barbara, będący własnością Jane, granej przez genialną Meryl Streep. Towarzyszą jej Alec Baldwin i Steve Martin.
Maryl Streep gra właścicielkę piekarni, matkę trójki dorosłych dzieci, która pomimo dziesięciu lat, jakie minęły od rozwodu, stale utrzymuje dobry kontakt z byłym mężem. Razem wyjeżdżają na uroczystość zakończenia studiów ich syna i tam nawiązują romans. Wszystko jednak jest bardziej skomplikowane, niż się wydaje, bo Jake, grany przez Baldwina, ma już drugą żonę a Jane adoratora.

Ale przejdźmy do wnętrz. Akcja filmu rozrywa się głównie w dwóch miejscach: domu Jane i jej piekarni, która, wierzcie mi, w niczym nie przypomina naszych polskich. J
I znowu, jak to u Nancy Mayers, cudowne, fantastyczne, inspirujące wnętrza, za które, podobnie jak w „Lepiej późno niż później”, odpowiada scenograf Jon Hutman oraz dekoratorka Beth Rubino. Cechą charakterystyczną tworzonych przez niego wnętrz jest mieszanka elegancji, wyrafinowania ze stylem swobodnym, niezobowiązującym. Taki styl to jest dokładnie to, co ja lubię we wnętrzach, a czego, uważam, brakuje w polskich domach. Jak już ktoś urządza „na bogato” to jest to albo bardzo wyrafinowane, eleganckie albo mocno odjechane, designerskie – brakuje tego elementu zwyczajności, swobody, która sprawia, że dom czy mieszkanie jest „zamieszkane”.

Tak, jak pisałam wcześniej, w „To skomplikowane” mamy dom w stylu hiszpańskiego rancza; tak wyczytałam w informacjach o filmie. Tak naprawdę, to mieszanka wielu różnych stylów, mieszanka wybuchowa, ale niezwykle udana.
I znowu to, co bardzo lubię, czyli mix antyków, mebli nawet w stylu country z meblami czy dekoracjami bardzo nowoczesnymi. Wierzcie mi, trzeba mieć nie lada wyczucie, żeby umieć tak mieszać. J Baza kolorystyczna to krem z elementami pomarańczy. Nancy Meyers, przy produkcji tego filmu, była ponoć zauroczona stylem belgijskim, charakteryzującym się dużymi, wygodnymi meblami – widoczny w salonie ogromny stolik kawowy czy stojąca pod ścianą długa drewniana konsola z pięknymi starymi, też dużymi lampami.
Czy widzicię tę  starą  francuską szafę ? Jak myślicie, co się w niej kryje ?


Telewizor z ekranem LCD :-)I kuchnia z jadalnią. Coś wspaniałego !
Przygotowując się do produkcji tego filmu Hutman inspirował się kuchniami w stylu toskańskim, kalifornijskim i francuskim. W ten sposób powstała wspaniała kuchnia, z wyspą w centralnym miejscu, wygodna i funkcjonalna, ale z nowoczesnymi sprzętami np. wielką (moje marzenie) podwójną lodówką. Ponoć Meryl Streep miała też swój udział w tworzeniu wnętrz. To jej pomysłem były widoczne w kuchni „zacieki” na ścianach; miały dodać realizmu.

                   

Kuchnia widziana od strony jadalni.


Nowoczesna, wielka lodówka. Duże, białe dwuskrzydłowe drzwi prowadzące....chyba do holu.Na pierwszym planie jadalnia z wielkim owalnym stołem, przy którym tylko biesiadować. W tle za pięknym "łukowatym"  przejściem widać kuchnię; zwróćcie uwagę na lampy oświetlające wyspę. W ogóle, jak we wszystkich filmach Nancy Meyers, tak i tutaj oświetlenie zachwyca totalnie.


Stół z bliska; wprawdzie wolę obrusy, ale ten stół, z tak pięknym starym drewnianym blatem szkoda zakrywać.   I wreszcie sypialnia Pani domu.
Hol - piękna kamienna podłoga, oryginalne oświetlenie sufitu i łuki.


Zaglądamy razem z Panem Baldwinem do łazienki...
Bardzo przyjemne, zaciszne patio.... i rajski ogród. W Kalifornii ta część ogrodu, w której uprawia się warzywa, zioła i owoce, nazywana jest  kitchen garden - czyli ogród kuchenny.


Na koniec zajrzymy do piekarni.

I jak Wam się podoba kolejny wnętrzarski majstersztyk Nancy Meyers ?
Na koniec mała ciekawostka: dom pokazywany w tym filmie jako dom w Santa Barbara, tak naprawdę znajduje się w Los Angeles, a wszystkie zdjęcia wewnętrz domu kręcono w Nowym Yorku :-)
A ja udaję się jutro do wypożyczalni, aby po raz kolejny obejrzeć To skomplikowane !