wtorek, 19 czerwca 2012

Piękne, białe kuchnie w klasycznym stylu.Dla Polski to już koniec Euro, ale wkrótce kolejne biało-czerwone inspiracje, tym razem w hołdzie siatkarzom, na których naprawdę można liczyć, bo oni, w przeciwieństwie do piłkarzy, wygrywają :-).
Dzisiaj jednak nie będzie biało-czerwono tylko biało, a to za sprawą moich ukochanych, białych kuchni!


Kiedy w jednym z moich postów pisałam o białej kuchni (post tutaj), obiecałam, że to pierwszy, ale nie ostatni post na ten temat. Obietnicy dotrzymuję -  białych kuchni będzie u mnie więcej, a dzisiaj kilka kuchennych  inspiracji, które mnie oczarowały.


Wydaje mi się, że kolor biały staje się powoli także i u nas najbardziej popularnym kolorem w kuchni. I dobrze, bo żaden kolor nie daje tak dużo możliwości kuchennych metamorfoz jak właśnie biały.
Biały wnosi do wnętrza poczucie czystości, lekkości, przestrzeni. To również niezwykle wszechstronny kolor: biała kuchnia może być w stylu nowoczesnym, klasycznym, retro, vintage. Niektórzy mogą mówić, że to właściwie nie kolor i biała kuchnia jest nudna, nie wyróżniająca się. Nic bardziej mylnego ! To właśnie ten kolor/nie kolor daje największe możliwości używania  barw we wnętrzu. Przede wszystkim, mając białą kuchnię, możemy małym nakładem pracy i pieniędzy zmieniać kolorystykę wnętrza, styl itd. Często też biała kuchnia może wydawać się sterylna i przez to nieprzytulna - to też mit. Wszystko, tak naprawdę, zależy od dodatków; to one tworzą klimat wnętrza !

Pokażę Wam kilka propozycji białych kuchni. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, iż można powiedzieć o nich wiele, ale na pewno nie to, że są nudne, sterylne czy mało przytulne.

A więc zaczynamy !

Biały kolor ma jeden, chyba największy atut; jest tłem dla cudownych dodatków, dekoracji,  tkanin. Jeśli lubicie ozdabiać swój dom tkaninami, to nie ma lepszego koloru na ich wyeksponowanie, jak biały.
Przypatrzcie się kuchni poniżej ? Na co zwróciliście uwagę w pierwszej kolejności ?


Pinned Image
via inspiration for decoration blog przez pintrest

Ja skierowałam swój wzrok od razu na przepiękną roletę w oknie. Nie sposób nie zauważyć fantastycznych, lśniących drewnianych podłóg. Wiem, wiem - niepraktyczne, widać kurz, bezpieczniej w kuchni dać płytki. Może i to są słuszne argumenty, ale nic tak pięknie nie wygląda jak biała kuchnia i błyszcząca drewniana podłoga, nawet zakurzona !

I kolejne zdjęcia, również z wyeksponowanymi przepięknymi roletami w zielonym kolorze, do tego lśniący, granitowy blat i drewniane dodatki, które ocieplają wnętrze. Niezwykle elegancka, jasna kuchnia. Czy podoba się Wam ten mały obrazek z jabłkiem zawieszony nad blatem ? :-) Dzięki przeszklonym frontom, kuchnia nabiera lekkości i blasku !  
Stephen Ternhune Woodworking

Na tym zdjęciu widać bardziej kącik jadalny w kuchni (to moje  kolejne wnętrzarskie marzenie :-)! I znowu śliczne tkaniny, tym razem poduchy i siedziska nimi obite. Podoba mi się kolor ścian - szary idealnie pasuje do białych kuchni.
W tej kuchni ciekawe rozwiązanie (lustrzana tafle pomiędzy szafkami). Wygląda świetnie, ale myślę, że to niezbyt praktyczne rozwiązanie. U mnie tafla byłaby ciągle brudna :-). Zwróćcie uwagę na śliczny retro czajniczek i lampkę - to one przełamują nowoczesny styl kuchni ! 
House Beautiful przez pintrest

 Bardzo klasyczna kuchnia - białe szafki kuchenne i wyspa w ciepłym, ciemnym drewnie. Znowu mamy drewnianą podłogę , ale tym razem zwracam Waszą uwagę na boskie lampy nad wyspą oraz, niestety, mało widoczny, śliczny dywanik (moje sprawne oko zauważy najmniejszy detal !:-)).
via boston design guide na flickr

Dużym atutem pokazywanych dzisiaj kuchni jest ich wysokość - są one zabudowane aż pod sufit, dzięki czemu mamy optymalnie zagospodarowaną przestrzeń. Taka zabudowa pod sufit niezwykle porządkuje przestrzeń i sprawia, że kuchnia jest  dużo bardziej atrakcyjna wizualnie. I znowu zwróćcie uwagę na wspaniałe lampy !   

Houzz przez pintrest

 Jeśli macie długą, wąską kuchnię, to jest propozycja dla Was. Maksymalnie wykorzystana niewielka przestrzeń, piękne, proste białe szafki pociągnięte aż pod sam sufit, jasny blat i cudowne lampy! W tle widać apetyczny kącik jadalny, a w oknie piękną roletę; a do kuchni zapraszają drzwi z okrągłym okienkiem:-).  
Pinned Image
via 2.bp blog przez pintrest

Uwielbiam drewniane podłogi, ale jeśli ktoś jest zdecydowanie za gresem w kuchni, polecam takie rozwiązanie. Duże, ciemne kafle wyglądają świetnie, a do tego jeszcze praktyczne; nie widać plam - mam w kuchni jasne kafle, więc wiem, co mówię :-). Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o moich ulubionych białych kaflach na ścianie. Mały minus za niezbyt ładne oświetlenie nad wyspą. 
Pinned Image
hgtv
I ostania propozycja. W tej kuchni oświetlenie idealne, szafki kuchnne nie sięgają sufitu, ale są śliczne:-). Fajny regalik na wino ! 
Pinned Image
via inspiration for decoration blog przez pintrest


I jak podobają się Wam białe kuchnie ? Czy przekonałam sceptyków ? Pozdrawiam i zapewniam, że nie powiedziałam ostatniego słowa w tym temacie.