środa, 6 lutego 2013

Czy przedpokój może być jednocześnie piękny i praktyczny?

Jedna z moich czytelniczek przypomniala mi, że w mieszkaniu czy domu jest jeszcze takie pomieszczenie jak przedpokój czy hol. Zupełnie o nim zapomniałam i chyba nigdy nie pisałam! No i wreszcie stało się:-). Dzisiaj post o przedpokoju, które tak naprawdę jest bardzo ważnym miejscem w domu, bo każdy wchodzący widzi je jako pierwsze, a wiecie, jaka jest siła pierwszego wrażenia! Przecież pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! 


I chyba właśnie na tym polega i wyzwanie i trudność zaplanowania tej przestrzeni. Musi być jednocześnie bardzo praktyczny jak i ładny. 
Jestem zwolenniczką przedpoju praktycznego przede wszystkim, czyli takiego, który ma przede wszystkim służyć i pełnić swoją funkcję a nie tylko wyglądać. Oczywiście najlepiej, jak można te dwie cechy połączyć. I można, o czym dzisiaj chcę Was przekonać.  Mam nadzieję, że moje dzisiejsze inspiracje właśnie takie będą.
Przepokój spełnia wiele funkcji i jestem przekonana, że można właściwie zaplanować jego urzadzenie bez szkody na jego urodzie. W sieci znalazłam kilka porad, które mogą może chociaż troszkę pomóc tym, którzy właśnie planują urzadzanie przedpokoju. 

1. Zaczniemy od pierwszej porady i tu będę niekonsekwentna- mało praktycznej:-)

Trzeba mieć chociaż jedną rzecz w przedpokoju, która sprawi, że wchodząc do domu, poczujesz się naprawdę szczęśliwa: to może być ulubione zdjęcia, obraz, ściana z piękną tapetą lub piękna komoda. Poniżej kilka inspiracji:

źródło


źródło
foto: Angus Fergusson

źródło

2. Organizuj, chowaj, zabudowuj, układaj w koszach. 
Zadecyduj, które z ważnych drobiazgów i rzeczy  chcesz mieć w polu widzenia, a które rzeba pochować.
Klucze i poczta powinny być pod ręką, więc warto wygospodarować na nie miejsce: półka lub wieszaczek/skrzynka na klucze, jakaś waza czy pudełeczko na świeżą pocztę).
W przedpokoju (jeśli nie mamy np. gabinetu) trzymamy różnego rodzaju rachunki, wizytówki i na takie rzeczy warto mieć osobne pudełka czy schowki (fajnie jeśli takie pudełeczko czy kosz są podpisane).
Jeśli chodzi o takie drobne elementy ubrania jak chusteczki, czapki, torby to również dobrze, jeśli są one pochowane, a na wierzchu trzymany tylko te, które w danym dniu używamy. Nie wszyscy mogą przeznaczyć na takie rzeczy garderobę, bo jej nie mają:-). Czyli wieszaki na rzeczy używane w danym dniu, tygodniu: płaszcze, kurtki i dodatki. Reszta trafia do koszyków, zabudowanych szaf, wnęk.

Moim zdaniem, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem jest zabudowanie przedpokoju meblami na wymiar tak jak na zdjeciu poniżej - jeśli możemy sobie na to pozwolić finansowo. Takie rozwiązanie najlepiej pozwala wykorzystać przestrzeń przedpokoju, ale też jest bardzo estetyczne i po prostu wygląda bardzo ładnie, tak jak na zdjęciu poniżej.


Kolejny przykład, iż może być praktycznie i ładnie. Zabudowany regał
  z miescem do wieszania, miejscem na buty, a na górzy podpisane literkami kosze na czapki, szaliki i inne pierdółki.


Back Entry Hall Closet, This is the entry way we use every day. I decided to remove the folding doors and make a seating area. I got a unit from Pottery Barn and made my own cushion with a board/foam/staple gun. Each of us in the family have our own basket which is very handy. I added extra hooks on both sides. Using left over wall paper I was able to cover one small section. The use of molding adds detail to the space. (my father-in-laws idea!) , Kitchens Design
3. Zabaw się - wprowadź fajne, śmieszne detale. 
Dobrze dobrane "małe rzeczy" wprowadzą dobry nastrój. Zainstaluj kolorowe, śmieszne haczyki, wieszaczki, tablice korkowe, naklejki personalizowane. Jeśli masz półki, regały, można je ozdobić kolorowymi tapetami od spodu, jak na zdjęciu poniżej.

8509bookshelf2.jpg
źródło

I inne ispiracje, pokazujące wagę dodatków. 

Back Entry Hall Closet, This is the entry way we use every day. I decided to remove the folding doors and make a seating area. I got a unit from Pottery Barn and made my own cushion with a board/foam/staple gun. Each of us in the family have our own basket which is very handy. I added extra hooks on both sides. Using left over wall paper I was able to cover one small section. The use of molding adds detail to the space. (my father-in-laws idea!) , My son whose into trains at the moment has his very own set of hooks for his things. , Kitchens Design
Back Entry Hall Closet, This is the entry way we use every day. I decided to remove the folding doors and make a seating area. I got a unit from Pottery Barn and made my own cushion with a board/foam/staple gun. Each of us in the family have our own basket which is very handy. I added extra hooks on both sides. Using left over wall paper I was able to cover one small section. The use of molding adds detail to the space. (my father-in-laws idea!) , Kitchens Design

Personalizuj, bądź kreatywny, stwórz coś osobistego, unikalnego. Oto jeszcze kilka pomysłów: 
źródło
Zamiast tablicy korkowej, notatki, karteluszki w pięknej barokowej ramie! Uwielbiam to!Naklejki zawsze wskazane:-) Można je często zmianiać, nie niszczac przy tym ściany. 
Naklejka poniżej świetnie pasuje do oklejenia drzwi:-)

www.pixers.pl
Albo portret  Pana domu w przedpokoju:-) 

www.pixers.pl4. Nie zapomnij o podłodze. 
Praktycznie - wycieraczka, jakaś podkładka na buty, zwłaszcza zimą, a dla urody dywan, dywanik, chodniczek. Bez tego elementu, mam wrażenie, przedpokój wydawałby się niedokończony.

źródło


A co jeśli nie lubię dywanów? Oto odpowiedź!

źródło
5. Miejsce do siedzenia musi być.
Niech to będzie ławka, ława, skrzynia , ale musi być - nie tylko dla wygody, ale takie miejsce do siedzenia sprawia, że przedpokój od razu staje się bardziej przytulny.
                                       

źródło
źródło

  

6. Wykorzystaj przestrzeń pod schodami.
Jeśli oczywiście masz schody: to może być spiżarka, schowek na np. odkurzacz, zmiotkę, czy chemię, albo regały na książki. Cokolwiek, co sobie wymyślimy, ale warto wykorzystać. Pod schodami, jeśli jest wysoka przestrzeń, można umieścić ławkę do siedzenia. Można pod schodami stworzyć małe biuro!

źródło

źródło


źródło
źródło


Strasznie długi wyszedł mi ten post.
 Mam jednak nadzieję, że Wam sie spodoba:-)
Do zobaczenia:-)